Ecsta V70A har en däckbeteckning som lyder 205/40-R17. Ecsta V70A, som detta sommardäck heter, är ett sommardäck från .
Med en diameter på 17" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 205 mm och har en profil som är ungefär 82 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Ecsta V70A är W. Detta innebär att Ecsta V70A är godkänt att användas upp till 270 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 17"-fälgar till Ecsta V70A.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 290 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ecsta V70A |
| Däckbeteckning | 205/40-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 82 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 80 |
| EAN | 8808956057053 |
Sommardäck med däckbeteckningen 175/60-R13 och modellnamnet Ecsta V70A.
Sommardäcket Sportnex AS-2+ har en däckbeteckning som är 195/40-R16. Däcket kommer från .
Sommardäcket Sportnex AS-3 har en däckbeteckning som är 195/40-R16. Däcket kommer från .
Ventus S1 Evo K107 - Ett sommardäck med däckmärkningen 195/40-R16.