Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 195/60-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet Summer.
Summer passar på fälgar med en diameter på 16". Summer har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 117 mm. Hastighetsindexet för Summer är V. Detta innebär att Summer är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Summer. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 409 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Summer |
| Däckbeteckning | 195/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 117 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 89 |
| EAN | 4038526513908 |
Sommardäcket RainExpert 5 har en däckbeteckning som är 195/60-R16. Däcket kommer från .
Sommardäcket N blue S från med däckbeteckningen 195/60-R16.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 195/60-R16.
Sommardäck med däckbeteckningen 195/60-R16 och modellnamnet N blue S.