Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 195/55-R16 till din bil. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Summer.
Summer är ett sommardäck med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 107 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Summer klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Summer. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 074 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Summer |
| Däckbeteckning | 195/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
| EAN | 4038526513878 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 195/55-R16.
Detta sommardäck från , kallat Sport BluResponse, har däckbeteckningen 195/55-R16.
Detta sommardäck från , kallat Ecsta PS71 XRP, har däckbeteckningen 195/55-R16.
Ventus Prime 4 K135 är ett sommardäck med däckmärkningen 195/55-R16.