Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 195/45-R16. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Proxes Comfort.
Detta är ett sommardäck från som passar till fälgar med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 88 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Proxes Comfort klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Proxes Comfort? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 085 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Proxes Comfort |
| Däckbeteckning | 195/45-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 88 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 84 |
| EAN | 4981910541691 |
Sommardäcket Proxes Comfort har en däckbeteckning som är 195/45-R16. Däcket kommer från .
Sommardäck med däckbeteckningen 195/45-R16 och modellnamnet Premitra 6.
Sommardäcket Ventus Prime 4 K135 från med däckbeteckningen 195/45-R16.