Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 185/75-R16. Detta -däck är av modellen Duravis R660.
Duravis R660 passar på fälgar med en diameter på 16". Duravis R660 har en bredd på 185 mm och en profil som motsvarar 75% av däckets bredd, det vill säga cirka 139 mm. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 170 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 16"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 900 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | Duravis R660 |
| Däckbeteckning | 185/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 139 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 104/102 |
| EAN | 3286342586915 |
Sommardäck från med modellnamnet Duravis VAN och däckbeteckningen 185/75-R16.
Detta sommardäck från , kallat Vansmart MCV3+, har däckbeteckningen 185/75-R16.
Sommardäck med däckbeteckningen 185/75-R16 och modellnamnet Rain Max 5.
TransTech NewGen - Ett sommardäck med däckmärkningen 185/75-R16.