Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 315/30-R22. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för N Fera Sport.
N Fera Sport är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 22". Detta sommardäck har en bredd på 315 mm och en profil på cirka 95 mm, vilket motsvarar 30% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på Y är N Fera Sport ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 22"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 543 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | N Fera Sport |
| Däckbeteckning | 315/30-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 315 mm |
| Profil | 95 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 8807622234453 |
Sommardäcket Advan Sport (V105E) från med däckbeteckningen 315/30-R22.
Offroaddäck från med modellnamnet Advan Sport (V107) SUV och däckbeteckningen 315/30-R22.
Sommardäck med däckbeteckningen 315/30-R22 och modellnamnet Pilot Sport 4S.
Sommardäck från med modellnamnet Pilot Sport 4S och däckbeteckningen 315/30-R22.