Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 245/50-R18 till din bil. Detta -däck är av modellen Powerproof 2.
Med en diameter på 18" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Sommardäcket Powerproof 2 har en bredd som är 245 mm och en däcksida med en höjd på cirka 123 mm (50% av däckets bredd). Detta är ett sommardäck som får användas för hastigheter upp till 300 km/h (hastighetsindex Y).
Komplettera Powerproof 2 med matchande 18"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 945 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 245/50-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 6419440684840 |
Ett sommardäck från . Powerproof 1 har däckbeteckningen 245/50-R18.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 255/45-R19.
Sommardäcket AZENIS FK520 har en däckbeteckning som är 245/50-R18. Däcket kommer från .
Sommardäck från med modellnamnet SP Sport Maxx GT och däckbeteckningen 245/50-R18.