Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 215/60-R16. Sommardäcket du nu tittar på kallar för Sportnex AS-3.
Sportnex AS-3 är ett sommardäck med diametern 16". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Sportnex AS-3 har hastighetsindex V, vilket innebär att Sportnex AS-3 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Komplettera Sportnex AS-3 med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 771 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sportnex AS-3 |
| Däckbeteckning | 215/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 4711510460340 |
Sommardäck från med modellnamnet Sportnex AS-3 och däckbeteckningen 215/55-R18.
har tagit fram detta sommardäck med namnet PremiumContact 7. Däcket har däckbeteckningen 215/60-R16.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/60-R16.
Sommardäcket Ventus Prime 4 K135 har en däckbeteckning som är 215/60-R16. Däcket kommer från .