Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 175/70-R13. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för B 250.
B 250 är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 13". Detta däck har en bredd på 175 mm och har en profil som är ungefär 123 mm. Profilmåttet motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex T som B 250 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du 13"-fälgar till dina B 250? Passa på att köpa fälgar när du köper nya sommardäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 627 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | B 250 |
| Däckbeteckning | 175/70-R13 |
| Diameter | 13" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 82 |
| EAN | 3286347859618 |
Sommardäck med däckbeteckningen 175/70-R13 och modellnamnet N blue HD Plus.
Sommardäck från med modellnamnet Urban*Speed och däckbeteckningen 175/70-R13.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 175/70-R13.
Sommardäck med däckbeteckningen 175/70-R13 och modellnamnet Kinergy Eco 2 K435.